Kapcsolat
A különféle funkciót betöltő mezőgazdasági, vagy ipari csarnokok hő-, és vízszigetelése gyakran okoz fejtörést. A nagyméretű, ám zömmel könnyűszerkezetű épületek klasszikus alapanyagokkal (pl.: EPS, ásványgyapot) történő szigetelése meglehetősen költséges. Ráadásul a funkcionalitás terén sem biztos, hogy megállják helyüket, a csarnok típusától függően. Ebből fakadóan mára a szórt poliuretán hab vált a legkeresettebb szigetelőanyaggá. Ami nem csoda, hiszen rendkívül gyors, olcsó és hatékony megoldást jelent régi és új csarnokok szigeteléséhez is.
Függetlenül attól, hogy mezőgazdaságról, iparról, kereskedelemről, vagy esetleg egyéb ágazatról beszélünk, az energiatakarékosság az egyik elsőszámú szempont a csarnokok építése, vagy felújítása során. A hagyományos táblás, vagy szálas szigetelőanyagokkal egyszerűen nem éri meg a csarnok szigetelés, több okból kifolyólag is. A megoldás a szórt poliuretán hab, mely alkalmas csarnok szigetelés esetén külső és belső hő-, víz-, és hangszigetelésére.
Először is az ásványgyapot, vagy polisztirol szigetelés jóval költségesebb, mint a szórt poliuretán hab, hiszen igen drága alapanyagokról van szó. Ez nem túl szerencsés, amikor több száz, vagy ezer négyzetméternyi felületet kell hő-, és vízszigetelni. Mindazonáltal a kivitelezési költségek is jóval magasabbra rúgnak.
A kivitelezési költségek mellett az időtállóság is fontos szempont. Az ásványgyapot szigetelés egyik nagy hátránya, hogy függőleges helyzetben akár már néhány év után elkezd leválni a felületről. Azaz a befektetett pénzösszeg megtérülésére esély sincs hosszútávon sem. A polisztirol ilyen téren noha megállja helyét, de a költségeket tekintve még mindig érdemesebb csarnok hőszigetelés céljából a purhabot választani. A poliuretán hab évtizedeken keresztül sem veszít hőtartó, vagy vízszigetelő képességéből.
A könnyűszerkezetes csarnokok sajátossága, hogy rengeteg kisebb-nagyobb épületszerkezeti, vagy rögzítőelem szabdalja a szigetelni kívánt felületet. Ebből kifolyólag a táblás, szilárd halmazállapotú szigetelőanyagokkal egyszerűen nem lehet hőhídmentes szigetelést kialakítani. Azaz rengeteg hely marad, ahol a fűtési energia ki tud szökni. Ez fordított esetben sem szerencsés, amikor a csarnokot hűteni szükséges.
A szórt poliuretán hab mindazonáltal erre is megoldást kínál, hiszen folyékony halmazállapotának köszönhetően nem jelent akadályt semmilyen illesztési pont, vagy kiálló szerkezeti elem. A kiszórást követően a purhab akár a százszorosára is képes expandálni. Azaz a legkisebb réseket is pillanatok alatt kitölti, megakadályozva ezzel a hőhidak kialakulását. Egy teljesen homogén, varratoktól és illesztési pontoktól mentes felületet hozhatunk létre. Energiatakarékossági szempontból ez a leghatékonyabb módszer, amelyet alkalmazhatunk.
Csarnok hőszigetelés során alkalmazhatunk nyitott-, vagy zártcellás szigetelést is, mely elsősorban a csarnok felhasználásától, funkciójától függ. Az aljzat, vagy csarnok tetőszigetelés esetében a zártcellás purhab az ajánlott, mivel ez terhelhető. Továbbá ily módon a vízszigetelés problémáját is könnyen orvosolni lehet. A poliuretán hab egy rendkívül sokoldalú anyag, nem csupán kiváló hőtartóképességgel bír, de a vízszigetelés terén is fölülmúlja a hagyományos alapanyagokat. A nyitottcellás purhab tökéletes választás a falak szigeteléséhez.
A könnyűszerkezetes épületeknél gondolni kell a stabilitásra, illetve a teherbírásra is. Ezesetben, minél kisebb a szigetelőanyag önsúlya, annál jobb, hiszen kevésbé terheli meg az épület teljes szerkezetét, vagy a tetőszerkezetet. Az ásványgyapot önsúlya meglehetősen nagy. Az EPS-é noha jóval kevesebb, a már ismertetett szempontok miatt ezt továbbra sem ajánljuk. Ellenben a szórt poliuretán hab szintén könnyű alapanyag.
A purhabos csarnok szigetelés eredményeként tehát optimalizálható a belső hőmérséklet, megelőzhetők a beázások. Ezen felül pedig a szerkezet stabilitása is komoly mértékben megnő, nem terhelvén az épületszerkezetet. Ráadásul mindez párosul azzal a kedvező körülménnyel is, hogy nincs szükség a felületek előkészítésére (csak portalanításra) és menet közbeni szabási műveletekre. Így a kivitelezés igen rövid határidővel megvalósítható. A purhabbal szigetelt csarnok hosszú évtizedeken keresztül megállja helyét, már ami a hő-, víz-, és hangszigetelést illeti.
Kapcsolat