Kapcsolat
Minden épületet alapvetően két irányból fenyeget a beázás veszélye. Az egyik ilyen terület a tetőszerkezet a csapadékvíz nyomán, míg a másik az adott ingatlan alépítménye, vagyis a talajjal érintkező épületszerkezet. Ez a talajnedvesség káros hatásainak van kitéve állandó jelleggel. A megfelelő vízszigetelés kialakítása minden esetben kulcsfontosságú feladat. Hiszen a falak, vagy más épületszerkezeti elemek átnedvesedése komoly problémákat okozhat. A tetőtér mellett az úgynevezett aljzat vízszigetelés professzionális kivitelezésére is nagy gondot kell fordítani. Érdemes minőségi, tartós alapanyagokkal dolgozni, mint például a poliuretán hab.
Alépítményi szigetelésnek nevezzük a talajjal érintkező épületszerkezeti elemek szigetelését. Röviden gyakran csak aljzat szigetelésként találkozhatunk ezzel a kifejezéssel. Ha aljzat szigetelésről beszélünk, akkor elsősorban az aljzatbeton szigetelés és a lábazati szigetelés az érintett terület.
Az aljzat szigetelés több funkciót is magában foglal. Részint ez felel az alépítmény hőszigeteléséért, hiszen egy épület teljes energiaveszteségének közel 20%-a a talaj felé adódik át. Illetve még a vízszigetelést kell említeni, mint fő feladat. Az épületszerkezetet nedvesítő hatások között megkülönböztetünk talajpárát, talajnedvességet és talajvizet. Ez az egyik legfőbb csoportosítási alapja az alépítményi szigeteléseknek is.
Az aljzat szigetelés legfőbb célja ennek jegyében, hogy az épületszerkezetet és az ingatlan belső tereit megóvja a nedvességtől. A talajpára kezelése együtt orvosolható a talajnedvesség és talajvíz elleni védekezéssel. A talajnedvesség elleni aljzat szigetelés során gondoskodunk arról, hogy az épületszerkezetekbe pl.: alaptest, pincefal, padlók stb., a talajból ne szívódjon be a nedvesség a kapilláris hatás révén.
Mint arról már szó esett, az elavult, rosszul kivitelezett, vagy silány alapanyagokból készült aljzat szigetelés számos probléma forrása lehet. Az épületszerkezet átnedvesedése miatt romlik az ingatlan hőszigetelő képessége, ezáltal az energiaigénye megnövekszik. Látványos árulkodó jel, hogy az átnedvesedett falak és padló felpúposodnak, a fal ledobja a vakolatot, illetve megjelenik a penész, valamint kellemetlen dohos szagot is érezhetünk. A penészedés, gombásodás egészségügyi szempontból is veszélyes, de az épületszerkezet stabilitásának csökkenése sem mellékes szempont. Összességében az ingatlan jelentősen veszít értékéből.
A rossz minőségű aljzat szigetelés noha utólag is kijavítható, azonban ez nem könnyű feladat, rengeteg szakértelmet igényel.
A zártcellás purhab szigetelés tökéletes megoldás lehet akár olyan ipari létesítményekben, raktárakban is, ahol a padló nagy terhelésnek van kitéve.
A purhab szigetelés tökéletesen alkalmazható beton aljzatok és lábazat szigetelésére is. A zártcellás szórt poliuretán hab kiváló hő és egyben vízszigetelést garantál. Nagy teherbírásának köszönhetően követhető a megszokott rétegrend, azaz a szerelőbeton, szórt purhab, aljzat beton, majd a burkolás. Ez a fajta aljzat szigetelés kiváló megoldás padlófűtés alá is.
A kétkomponensű poliuretán habot közvetlenül a szigetelendő felületre lehet szórni, mely aztán pillanatok alatt a többszörösére expandál. A kiváló tapadási képessége miatt nincs szükség semmiféle mechanikai felfogatásra. A helyszíni „gyártásnak” köszönhetően tökéletesen kitölti a felületen található összes olyan hézagot, amelyeket egyéb hőszigetelő anyag használata esetén nem lehet megfelelő minőségben szigetelni.
A kiszórt zártcellás purhab egy teljesen homogén, varratmentes felületet alkot, mely 100%-ig vízzáró, azonban a párát bizonyos mértékben átengedi. A purhab aljzat szigetelés páradiffúzív tulajdonságának köszönhetően könnyen megelőzhető a penészesedés, dohosodás is. A purhab nagy előnye, hogy a szigetelés rendkívül gyorsan és effektíven elvégezhető. A táblás, vagy szálas szigetelőanyagokkal szemben nem jelentenek akadályt az épületszerkezet síkjaiból kiálló elemek, mint a csövek, gerendák stb.. Továbbá függőleges felületen is alkalmazható, így a lábazat szigetelése is megoldható. Amennyiben a lábazat szigetelése elmarad, akkor a szigetelt homlokzat és a szigeteletlen lábazat csatlakozásánál hatalmas hőhidak alakulnak ki.
Kapcsolat