A homlokzati falak mellett az épületszerkezet egyéb részein is rendkívül fontos a megfelelő minőségű hő-, illetve vízszigetelés, úgy mint a tető, a padlásfödém, az aljzat, vagy a lábazat esetében. Ugyanakkor bizonyos helyeken fontos kritérium a lépésálló képesség is, elsősorban a már említett aljzat és födém szigetelése során. Az alábbi bejegyzésben a lépésálló hőszigetelés mibenlétét vesszük alaposabban szemügyre.
Pur-Centrum Kft., ha biztosra menne!
A hőszigetelés generálkivitelezése rengeteg szakértelmet és tapasztalatot igényel, hiszen elég egy-két apró hiba és máris kidobtuk a pénzt az ablakon. A teljes folyamatot figyelembe véve az épületek aljzat-, és tetőszigetelése a legkényesebb, hiszen itt a vízszigetelésre is figyelmet kell fordítani a hőtartó képesség mellett.
Számos hő-, és vízszigetelő anyag közül válogathatunk ár, minőség, tartósság, szigetelőképesség alapján, azonban kevés olyan termék áll rendelkezésre, amely tökéletesen vegyíti ezt a két fontos funkciót. Az utóbbi időkben rendkívül népszerűvé váló poliuretán habbal (purhab) azonban két legyet üthetünk egy csapásra. A zártcellás purhab ugyanis amellett, hogy rendkívül jó hőtartó képességgel rendelkezik, párazáró és remek vízszigetelő, nem mellesleg lépésálló.
A purhab szigetelés felhordása gyors és egyszerű, ha azt tapasztalt szakemberek végzik a megfelelő berendezések segítségével. A Pur-Centrum Kft. immár 15 éve foglalkozik purhab szigeteléssel és ez idő alatt rengeteg tapasztalattal, tudással gazdagodtunk. Az egész ország területén kínáljuk professzionális, precíz szolgáltatásunkat, legyen szó családi házak; irodák; közintézmények; ipari, mezőgazdasági üzemek, csarnokok purhabos szigeteléséről.
A minőségére minden esetben nagy gondot fordítunk, hiszen számunkra ügyfeleink elégedettsége a legfontosabb. Éppen ezért cégünk, az elvégzett munkánkra 15 év garanciát vállal.
Válassza Ön is a Pur-Centrum Kft. szolgáltatásait, bárhol is él az országban!
A lépésálló szigetelés funkciói
A lépésálló, vagy járható szigetelés olyan építési technika, amely lehetővé teszi az épület aljzatának, tetőterének, tetejének, vagy más járható felületeinek hőszigetelését, miközben azokon könnyedén járhatunk, tartózkodhatunk vagy munkálkodhatunk. Ez a megoldás különösen hasznos olyan területeken, ahol a szigetelés és a használhatóság egyaránt fontos.
Hatékony hőtartó képesség
A purhabos lépésálló szigetelés révén az épület teljes hővesztesége jelentősen csökken, mivel a szigetelőréteg hatékonyan meggátolja a hőáramlást. Ez hozzájárul az épület energiahatékonyságához és a fűtési-hűtési költségek csökkentéséhez.
Hangszigetelés
A lépésálló szigetelés nem csak a hőt, hanem a hangokat is hatékonyan elnyeli vagy tompítja. Ez különösen fontos olyan épületekben vagy helyiségekben, ahol a zajszint csökkentése kulcsfontosságú, például irodaházak vagy többszintes lakóépületek esetében.
Párakondenzáció elleni védelem
A lépésálló szigetelés védi az aljzatot és a födémet a pára kondenzációjától vagy a nedvesség behatolásától. Ez megakadályozza a penész és gomba kialakulását, ami nem csak egészségi kockázatot jelenthet, hanem az épület szerkezetében is kárt tehet. A purhab szigetelés tehát hosszabb élettartamot és alacsonyabb karbantartási költségeket eredményezhet.
Zártcellás purhab szigetelés
A purhab szigetelésnek két fő típusa van, a nyitott-, és a zártcellás szigetelés. Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és felhasználási területei. A lépésálló, vagy járható szigetelés kialakítása szempontjából számunkra most a zártcellás verzió lesz aktuális.
A két komponensű purhab szigetelést folyékony formában visszük fel a szigetelni kívánt felületre, majd ez akár eredeti térfogatának százszorosára tágulva minden rendelkezésre álló teret betölt, így a legkisebb repedéseket, hézagokat, vagy épp kiálló épületszerkezeti elemeket is elfedi.
A padlástér felújítása során, a purhab felvitele előtt elegendő egy egyszerű pormentesítés. Akár az előző szigetelőrétegre is felhordható.
A zártcellás purhab esetében kb. negyvenszeres expanzióról beszélhetünk, ám ez négyszer sűrűbb a nyitott cellás verziónál, így lesz belőle lépésálló szigetelés.
A zártcellás lépésálló szigetelés egy kifejezetten sokoldalú és effektív szigetelőanyag, mivel kémiai, fizikai tulajdonságainak köszönhetően teljes mértékben vízhatlan és párazáró, azaz nincs szükség külön vízszigetelésre. 35 kg/m3 – 55 kg/m3 testsűrűsége és 150 kPa nyomószilárdsága kemény, lépésálló anyagot eredményez, így bátran alkalmazható lapostetőkön, padlásfödémeken és aljzatszigetelés, aljzatkiegyenlítés gyanánt is.
A purhab könnyű, ugyanakkor rugalmas anyag, amely nem terheli túlzottan az épület szerkezetét. Ez különösen fontos járható felületeknél, ahol a terhelés az egyik fő szempont.
Nem mellesleg hővezetési tényezője 0,023W/mK – 0,024W/mK körül mozog, amivel csak nagyon kevés anyag tudja felvenni a versenyt.
Ingatlan értékének növelése
2024. június 30. után az új épületek már csak a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelmények teljesítése esetén kaphatnak használatbavételi engedélyt. Ezt az ingatlanra készült energetikai tanúsítványban elért legalább BB, azaz "Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő" minősítés igazolja. A kritériumok között szerepel az „egész épületre vonatkozó fajlagos hőveszteség tényezők” is, így érdemes előre gondolkodni és a lehető legjobb alapanyagokkal dolgozni. A rendelet a jelentősebb felújításon áteső ingatlanokra is vonatkozik.
Aljzat és födém szigetelése purhabbal
Mint arról már szó esett, az aljzat és a födém kiemelt szerepet játszanak a hő-, és vízszigetelés terén egyaránt. Míg a padlón, pincén keresztül a hőenergia 10-12%-a távozik, addig a tetőszerkezet esetében ez az érték akár 30% is lehet.
A purhab szigetelés a páratlan hőtartó képessége révén tökéletes megoldást nyújt erre a problémára. A klasszikus, szilárd halmazállapotú, tömbökben, lapokban kapható szigetelőanyagokkal több probléma is van. Az egyik, hogy minden esetben méretre kell őket vágni, és még így is elkerülhetetlen a hőhidak kialakulása. A purhab, mivel maradéktalanul kitölt minden rendelkezésre álló teret, egy tökéletes, varratmentes felületet alkot hőhidak nélkül. A másik probléma a vízszigetelés. Példának okáért a szintén népszerű polisztirol nem vízszigetel, míg az ásványgyapot szigetelőket a páradiffúzió teszi tönkre.
A szigetelőanyagok többségénél 8 év után akár már 70%-ot is romlik a hőtartó tulajdonság, azonban a poliuretán esetében 20-25 évig sem változik a kezdeti szigetelőképesség. A zártcellás purhab idővel sem tömörödik össze vagy veszít térfogatából, tehát hosszú távon is megtartja eredeti tulajdonságait. Ezáltal hosszabb élettartamot és megbízható szigetelést biztosít.
Általában 5 cm vastag purhab alapú aljzat-, vagy födémszigetelés hozzávetőlegesen 8-10 cm hagyományos szigetelőanyagot vált ki. Ennél a vastagságnál a zártcellás hab már igen hatékony víz-, pára-, hang-, és hőszigetelést biztosít. 20 centiméter vastagságban pedig már elérhető a passzívházak teljesítménye is. A hab a szórás után néhány perc után járható, így nem kell órákat, vagy napokat várni a száradásra.
Lépésálló hőszigetelés ár
A purhabos lépésálló hőszigetelés anyagi szempontból is az egyik, ha nem a legjobb választás. A zártcellás purhab szigetelés átlag alapanyagárával számolva körülbelül
800 – 1300 Ft-ba kerül négyzetméterenként, 1 cm vastagságú purhab. Ez azt jelenti, hogy jóval olcsóbb, mint a kőzetgyapot, vagy a polisztirol szigetelés, hiszen sokkal vékonyabb rétegben nyújt azonos, vagy jobb teljesítményt. Ehhez persze még érdemes azt is figyelembe venni, hogy a felhordás ideje is töredéke a hagyományos szigetelőanyagok rögzítéséhez képest.
A Pur-Centrum Kft.-nél is igyekszünk kedvező árajánlatokat tenni ügyfeleinknek, amelyekkel mindenki jól járhat. Ha minket választ, garantáljuk, hogy meg lesz elégedve a végeredménnyel, hiszen számunkra ez a legfontosabb szempont munkánk során.
Lépésálló szigetelés kialakításához is válassza a Pur-Centrum Kft. csapatát!
Kapcsolat